|
|
|
HEM  

Flash är inte installerat.

Get Adobe Flash player

GATA

Gator grävs upp. Gator återställs, antingen med asfaltering eller med stensättning. Detta är något av ett rutinuppdrag i vår verksamhet och oftast rör det sig om arbeten med vatten- och avloppsnätet.

Vi anstränger oss för att bara gräva en gång, inte minst för att Lysekilsborna ska slippa drabbas i onödan av uppgrävda gator som stör trafiken men även för att utnyttja våra resurser så effektivt som möjligt.
 
Eftersom olika aktörer har olika intressen av att gräva i gatan är det omöjligt att lyckas helt. Den som vill lägga ner en teleledning är en annan än den som vill renovera vattenledningsnätet. Inom LEVA samkör vi förstås våra verksamheter och passar på att utföra fjärrvärme- och el arbete om vi ändå har gatan uppgrävd för VA-nätets skull.
 
Fram till rondellen vid Dalskogen har Vägverket hand om vägen, alla gator därefter, in mot centrum, sköts av LEVA. I Grundsund förvaltar Vägverket genomfartsleden ända fram till kajen, LEVA ansvarar för resten. I Brastad sköter Vägverket genomfarten och vägen ut mot Rixö från och med rondellen resterande ansvarar LEVA för.
 
Farthinder efterfrågas allt mer. Där gatsten finns fungerar de som fartdämpare i sig, lite bullrigt och ojämnt att köra på. Förbi alla skolor liksom i Kyrkvik har vi 30-skyltat och när vi bygger om passar vi på att göra övergångställena upphöjda, vilka är bra och naturliga fartdämpare. Där vi sköter underhållet av gator och vägar ansvarar vi även för skyltningen. Sammanlagt är gatunätet 65 km långt och gång- och cykelvägarna 18 km.